Looks like no one’s replied in a while. To start the conversation again, simply ask a new question.

Siri rehberde bazı kişileri bulamıyor

Siri baş harfi Türkçe karakter olan kişileri aramasını istediğimde, “kişilerde ...... adında biri görünmüyor” diyor. Sanırım son güncellemeden sonra arayamamaya başladı, iCloud Kişiler senkronizasyonunu kapatıp açmayı denedim ancak işe yaramadı. Problemi nasıl çözebiliriz?

iPhone 8, 14

Posted on Dec 20, 2020 10:53 AM

Reply
Question marked as Best reply

Posted on Dec 26, 2020 3:17 AM

Siri de Rehberde kişi olmasına rağmen bulamıyor. 14.3 versiyondan sonra rehberinizde ki kişilere kısayol eşleşme koyuyorsunuz bulamıyor. Örnek: Eşim’i tanıtıyorum “isim soyismi nedir” diyor söylüyorum tanıyor. Sonra Eşimi bul diyorum “bulamadım tanıtmak istermisiniz?” diyor

91 replies

Dec 30, 2020 5:52 AM in response to Ayranto

Aynı sorunu ben de yaşıyorum son güncellemeden sonra. Ne yaptıysam çare bulamadım Siri’yi açıp kapattım ayarlardan cihazı komple sıfırladım çare olmadı. Ama şöyle bir çözüm buldum cihazın dilini İngilizce yaparsanız Siri’ye türkçe seslenseniz bile arama yapıyor cihaz dili Türkçe olunca problem çıkartıyor. Umarım en kısa zamanda çözülür araç kullanırken gerçekten çok büyük sıkıntı oluyor benim için.

Dec 23, 2020 12:59 PM in response to Ayranto

I have the same problem.

After the latest IOS update (14.3) Siri does not find contacts anymore.

When I say "Siri, call ..." It says "There no contact with the name ... in your contacts" or something like this in my language.

I have tried to turn off and on iCloud Contacts but doesnt helped.

But interesting, when I say "what is the birth date of ... contact" it finds that contact and says his birth date.

I gued this happend after the last update. A few weeks ago I was using it without any problem.

Jan 22, 2021 4:58 AM in response to bülent179

Bu bilgilerinizi silmez aksine Sirinin ses tanıma özelliğinde Türkçe karakterlerini siz kullanırken anlayabilmesi adına bu öneriyi paylaştım.

*Siri ve Dikte geçmişi silindiğinde, yalnızca rastgele tanımlayıcıyla ilişkilendirilen istekler silinir. İstek geçmişiniz rastgele tanımlayıcıyla en fazla altı ay boyunca ilişkilendirilir. Altı ayın ardından istek geçmişinizin rastgele tanımlayıcıyla ilişkisi kesilir ve istek geçmişiniz, Apple'ın Siri, Dikte ve Sesle Denetim gibi diğer dil işleme özelliklerini geliştirmesine ve iyileştirmesine yardımcı olması için iki yıla kadar saklanabilir. İncelenen isteklerin küçük bir bölümü, rastgele tanımlayıcısı olmaksızın, Siri'yi iyileştirme çalışmalarının parçası olarak iki yıldan daha uzun süreyle saklanabilir. 

Daha fazla bilgi için https://support.apple.com/tr-tr/HT210713

Feb 7, 2021 1:01 AM in response to Bergamas

Ben olayı İngilizce anlattım da ne oldu? Hem burada yazdım hem de Apple ABD ile canlı chat yaptım. Sorundan ilk defa haberleri olmuş gibi saf ayağına mı yatıyorlar yoksa gerçekten umursamıyorlar mı emin olamadım. Her ikisi de can sıkıcı.

İşletim sistemini sanki baştan yazacaklar. Eskiden çalışan bir özelliği bozdunuz, biz de eski haline getirin diyoruz.

Bakın şu linke (Siri can't find names including Turkish l… - Apple Community) gidip herkes "I have same problem too" yazsa belki bir nebze dikkat çeker dedim. Gidip o açtığım İngilizce başlığa yazmak yerine buraya yazdılar. Güler misin ağlar mısın.

Dec 29, 2020 12:26 PM in response to Ayranto

Ya kaza yapacağım sizin yüzünüzden. Karımı ara diyorum karıyı bulamıyorum karının adı ne diyor. Söylüyorum ve artık hatırlayacağım deyip yibe karıyı bulamıyorum diyor. Eş diyorum ona da aynı. Sonra gidiyor kişilerdeki kartıma wife, eş, karı diye defalarca ekleme yapıyor. Düzeltin şu sorunu arabada büyük sorun.

Jan 1, 2021 1:41 PM in response to Ayranto

aynı Sorun Bendede Var Siri söyleneni algılıyor çok net ama rehberde o ismi bulamıyor.. son güncelleme ile sıkıntı yaşamaya başladık.. lütfen acil yardım siri yi çok etkin kullanıyorduk .. şimdi hiçbir işime yaramıyor..

I have the same problem.

After the latest IOS update (14.3) Siri does not find contacts anymore.

When I say "Siri, call ..." It says "There no contact with the name ... in your contacts" or something like this in my language.

I have tried to turn off and on iCloud Contacts but doesnt helped.

But interesting, when I say "what is the birth date of ... contact" it finds that contact and says his birth date.

I gued this happend after the last update. A few weeks ago I was using it without any problem.

Jan 20, 2021 1:06 AM in response to Ayranto

Aynı sıkıntıyı güncellemeden sonra ben de yaşamaya başladım Türkçe karakter olan rehber kayıtlarını Siri göremiyor mesela Bülent vardı bülent ara Deyince Siri bulamıyor rehberdeki Bülent’i düzenle yapıp bulent yaptım bulent ara deyince artık buluyor sıkıntı Türkçe karakterle alakalı

En kısa sürede düzeltilmesi lazım büyük sıkıntı

Siri rehberde bazı kişileri bulamıyor

Welcome to Apple Support Community
A forum where Apple customers help each other with their products. Get started with your Apple ID.